18.3 C
New York
streda, 29 mája, 2024

Buy now

Pasívne domy „hrejú“ na celom svete

Architektom zvládnutý pasívny dom eliminuje potreby klasického vykurovania, pretože dokáže inteligentne využiť vykurovanie a chladenie z prírodných zdrojov.

Za posledných 5 rokov bolo vo svete vybudovaných okolo 15tisíc pasívnych domov. Škandinávske a nemecky hovoriace krajiny vstúpili do tohto odvetvia priemyslu razantne, dokázali totiž nové technológie racionálne predať prostredníctvom zníženia nákladov na vykurovanie a tým vyrovnať počiatočný ostych a strach zo zvýšenej náročnosti pri budovaní pasívneho domu.

Pasívne domy boli teda prijaté verejnosťou. Dnes už nie je problém architektonicky navrhnúť akýkoľvek pasívny dom, ale je to práve jednoduchosť tvarov a zásada že menej je niekedy viac, ktorá môže tento trend podporiť a rozšíriť ho. Pasívne, alebo nízkoenergetické domy by sa tak v nastávajúcom období mohli stať vzorom pre architektonické návrhy a možno vytvoriť smer a ukotviť jeden štýl, ktorý táto doba ešte podľa nás v architektúre zatiaľ hľadá.

V minulosti to bol napríklad Mies van der Rohe, ktorý zanechal všadeprítomnú stopu zásady „menej je viac“ a jeho filozofia je veľmi aktuálna aj dnes. Veď svetlosť, jednoduchosť, funkcionalita a racionalita priťahujúca svetlo práve cez južné fasády môže byť základom pre „pasívnu“ architektúru. Samozrejme, dom so solárnymi panelmi na streche, veternými turbínami, rôznymi „krabicami“ skrývajúcimi súčasti ventilácie a iných enviromentálnych vymožeností je ekologický, ale prečo sa nepokúsiť navrhnúť v prvom rade dom, ktorý ich nepotrebuje? Veď pasívny dom si dokáže vnútornú klímu na 90% vyregulovať sám.

robert@modernedomy.sk'
Robert
Zakladateľ časopisu ModerneDrevostavby.sk. Najskôr reklamátor, marketér a nadšenec architektúry a slovenských hradov, dnes robí radosť ľuďom, ktorí si chcú postaviť montovaný drevodom. Okrem toho cestuje, fotografuje a čerpá inšpirácie vo svete.

Related Articles

Stay Connected

21,984FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Latest Articles