16.1 C
New York
streda, 29 mája, 2024

Buy now

Katalógový rodinný dom, alebo individuálny projekt?

V súčasnosti je ponuka katalógových domov veľmi široká a určite sa vám niektorý z nich zapáči. Málokedy sa však stane, že presne sadne na pozemok, ktorý máte k dispozícii. Katalógové domy sú koncipované, aby boli ekonomicky výhodné. Preto každá zmena môže konečnú cenu navýšiť. Takýto projekt často nie je kompletný a nezahŕňa osadenie stavby na pozemok a projektovú dokumentáciu prípojok inžinierskych sietí, čo treba pripočítať k výslednej cene. Väčšinou sú tieto domy uniformné, mnoho firiem však svoju ponuku obmieňa a osviežuje.

Montovaný dom Locus_113_B2

Aj keď máte vyhliadnutý katalógový dom, je dobré sa poradiť s architektom o jeho umiestnení na pozemok a vhodnosti, prípadne možnosti drobných dispozičných zmien. Naši architekti vám veľmi radi poradia. V ponuke máme množstvo overených katalógových projektov, ktoré fungujú ako domy po celej Európe.

Montovaný dom Locus_113_B2 pôdorys prízemia

Ak tých “drobností”, ktoré chcete zmeniť je zrazu priveľa, mali by ste zvážiť individuálny návrh na mieru. Takýto projekt je podstatne drahší, ale zaručí vám, že sa nebudete musieť zmieriť s množstvom kompromisov na dome, v ktorom bude žiť vaša rodina a vy nasledujúce desaťročia. Nezanedbateľný benefit je jedinečnosť a originalita. Architekt si vypočuje vašu predstavu. Nemusíte sa báť, že bude nemilosrdný k vašim nápadom, alebo vám navrhne príliž moderný, alebo naopak príliž tradičný dom. Navrhne dom na mieru vám a vášmu pozemku. Výhodu individuálneho projektu určite oceníte hlavne pri jeho užívaní.

Montovaný dom_Stollhof_Rakúsko

Prvotné skice budú slúžiť na diskusiu. Takýto dom sa rodí postupne a je výsledkom niekoľkých stretnutí, kedy sa zapracujú všetky vaše pripomienky a predstavy. Je preto takmer vylúčené, aby vám architekti vypracovali návrh, ktorý potom zamietnete, pretože ste sa neporozumeli. Ak vás prvotná skica nepresvedčí, že to je ten najlepší návrh pre vás, môžete vaše predstavy revidovať a pustiť sa do tvorby s architektom znova. Prvý a veľmi podstatný výstup, ktorý dostanete je štúdia. Na jej základe sa vypracuje projekt pre stavebné povolenie, príp. realizačný projekt. Architektonická štúdia vypracovaná do podoby malého projektu bude dostatočným podkladom na oslovenie stavebných firiem a na jej základe sa dá vypracovať cenová ponuka.

Montovaný dom skica-bungalov

robert@modernedomy.sk'
Robert
Zakladateľ časopisu ModerneDrevostavby.sk. Najskôr reklamátor, marketér a nadšenec architektúry a slovenských hradov, dnes robí radosť ľuďom, ktorí si chcú postaviť montovaný drevodom. Okrem toho cestuje, fotografuje a čerpá inšpirácie vo svete.

Related Articles

Stay Connected

21,984FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Latest Articles