18.7 C
New York
pondelok, 15 apríla, 2024

Buy now

Požiarna odolnosť drevostavieb

Aj v prípade požiaru platí, že najlepšia ochrana je prevencia. Všetky budovy, bez ohľadu na to, z akých materiálov sú postavené, musia spĺňať zákonom stanovené požiadavky na bezpečnú evakuáciu osôb, zvierat a majetku na voľné priestranstvo, alebo do chráneného priestoru. Ďalej treba zabrániť šíreniu požiaru medzi jednotlivými úsekmi a mimo budovu a v neposlednom rade umožniť bezproblémový zásah hasičov. Toto sa dosiahne vhodným projektovým riešením. Ak sú splnené predpisy, budova je bezpečná bez ohľadu na konštrukcie. Príčiny požiaru treba hľadať skôr v ľuďoch ako v materiáloch.

Pri požiari je pre obyvateľov najnebezpečnejšie vzplanutie interiéru: nábytku, textilu a spotrebičov. Tieto menovatele sú spoločné aj pre murované stavby. V súčasnosti sa v interiéroch používa množsťvo syntetického materiálu, čo zvyšuje horľavosť a aj teplotu pri požiari.
Drevo ako prírodný materiál pri určitej teplote naozaj horí, ako každý iný, ale technická norma konštatuje, že drevené konštrukcie sú požiarne odolné. Znie to ako paradox, ale nie je to také zložité. Zuhoľnatená povrchová vrstva vznikajúca pri požiari na nosných prvkoch ( napr. trámoch ) totiž bráni ďalšiemu plameňu.  Pri objemných drevených kusoch prenikne oheň do zhruba dvoj až trojcentimetrovej hĺbky a jeho ďalší postup sa výrazne spomalí či zastaví, pretože povrchová vrstva zuhoľnatie a bráni prístupu kyslíka ). Veľká výhoda dreva je, že horí predvídateľne, dokonca spočítateľným spôsobom, čím sa dá do určitej miery riadiť, čo je veľká výhoda pri hasení. Túto skutočnosť zahŕňajú všetky technické normy.

Moderné drevostavby sú veľmi odolné voči požiaru, narozdiel napr. od oceľových konštrukcií, ktoré sa dokonca v niektorých prípadoch chránia pred požiarom dreveným obkladom! Treba však pripomenúť, že v súčasnosti sa pod pojmom drevostavba neskrývajú konštrukcie z rannej éry známe pod názvom Okal alebo Unimobunka, ktorým sa z hľadiska protipožiarnej ochrany nevenovala taká pozornosť. Iba veľmi malé percento požiarov vznikne počas prevádzky drevostavby. Väčšinou je to počas výstavby , alebo rekonštrukcie. Najčastejľou chybou bývajú neodborne inštalované vykurovacie telesá, hlavne tie na pevné palivo a technické riešenie ich vývodov, čo platí aj pre murované stavby. Ak sa dokážeme vyhnúť týmto chybám, naše domy budú z hľadiska požiaru bezpečné.

robert@modernedomy.sk'
Robert
Zakladateľ časopisu ModerneDrevostavby.sk. Najskôr reklamátor, marketér a nadšenec architektúry a slovenských hradov, dnes robí radosť ľuďom, ktorí si chcú postaviť montovaný drevodom. Okrem toho cestuje, fotografuje a čerpá inšpirácie vo svete.

Related Articles

Stay Connected

21,984FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Latest Articles