16.1 C
New York
streda, 29 mája, 2024

Buy now

Moderné bývanie nad oceánom v Kalifornii

Pred päťdesiatimi rokmi skupina mladých architektov začala vytvárať zoskupenie moderných domov Sea Ranch na pobreží severne od San Francisca. Cieľom bolo založiť komunitu bývania, kde by štýlové a zároveň skromné domy splynuli s okolitou prírodou. Rokmi sa stal Sea Ranch vyhľadávanou destináciou pútnikov za kvalitnou modernistickou architektúrou ranného obdobia. Stavebný ruch neustáva ani v súčasnosti. Každoročne tu pribudne približne 30 nových domov. Jeden z nich je aj dom od architektov Norman Millar a Judith Sheine.

Moderný dom_Sea Ranch

Drží kontinuitu stavieb a atmosféru, ktorá sa tu rokmi budovala. Majiteľ Gabriel Ramirez so svojou partnerkou grafickou dizajnérkou žili 20 rokov v Los Angeles v dome od slávneho architekta Richarda Neutru. Gabriel je povolaním rádiológ a nové technológie mu umožňujú pracovať z domu. Obaja preferujú tiché prostredie izolované od ruchu veľkomesta, presne ako Sea Ranch.

Moderný dom_Sea Ranch

Hlavný materiál v exteriéri je zvetraná oceľ Cor-Ten, ktorý hrdzavou farbou pripomína jeseň a vyzerá veľmi organicky spolu s drevom z Brazílskeho orecha. Dopĺňa ich horizontálne formovaný betón. “Dom tak nepôsobí ako nedotknuteľný box”, hovorí majiteľ, narodziel od predchádzajúceho domu od Neutru, ktorý bol veľmi ostrý a čistý.

Moderný dom_Sea Ranch

Betón a drevo plynulo pokračujú do interiéru, čím sa stiera hranica medzi nimi. Krásne výhľady na oceán sú na tomto mieste samozrejmosťou. Za povšimnutie stojí dokonale premyslený a zladený vstavaný nábytok. Celý interiér je otvorený a pripomína loftové bývanie. Jediný uzatvorený priestor je kúpeľňa. Napriek betónu vytvára úžasne útulnú a teplú atmosféru.

Zdroj:     Norman Millar a Judith Sheine Architects

Foto:     Mark Mahaney

robert@modernedomy.sk'
Robert
Zakladateľ časopisu ModerneDrevostavby.sk. Najskôr reklamátor, marketér a nadšenec architektúry a slovenských hradov, dnes robí radosť ľuďom, ktorí si chcú postaviť montovaný drevodom. Okrem toho cestuje, fotografuje a čerpá inšpirácie vo svete.

Related Articles

Stay Connected

21,984FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Latest Articles