Dom Aireys

Na vysokom útese nad oceánom s výhľadom na maják Aireys stojí moderný dom s drevenou fasádou. Dom nemá žiadnu spojitosť s montovanými domami Airey, ktoré boli hromadne postavené vo Veľkej Británii po 2. svetovej vojne.

Dizajnovo originálna budova dostala názov podľa prímorskej dedinky Aireys Inlet v austrálskom štáte Viktória. Jej koncept sa zakladá na jednoduchom pravidle – neexistuje “vpredu” ani “vzadu”. Vchody do tohto trojuholníkového domu sú umiestnené na rôznych úrovniach.

Dom Aireys

Červené eukalyptové drevo pokrývajúce fasádu presahuje až do interiéru. Obloženie môže pôsobiť vyblednuto a staro. Ide však o zámer. Robustné drevo nemá chamickú povrchovú úpravu, aby mohlo prirodzene stárnuť. Presklená časť fasády umožňuje presvetliť interiér a zároveň vytvára pohodovú atmosféru.

Dom Aireys má tri úrovne. Na najnižšej úrovni je garáž s tromi parkovacími miestami, dielňa a vínna pivnica. Paradoxne, na prízemí sa nachádzajú tri izby. Kuchyňa, jedáleň, obývacia miestnosť a manželská spáľna sú až o poschodie vyššie. Všetky miestnosti sú priestranné, plné svetla s nádychom plážovej atmosféry.

Dom Aireys

Zdroj

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *