Zelený dom na Brooks Avenue

Moderný dom so zelenou fasádou a strechou bol navrhnutý pre potreby rozrastajúcej sa rodiny v kalifornskom meste Venice. Keďže viac ľudí zákonite potrebuje viac priestoru, manželský pár začal uvažovať o stavbe nového domu. Ich pôvodný dom sa nachádal s dobrej štvrti a preto s rozhodli ho len zrekonštruovať a rozšíriť. Zelený dom na Brooks Avenue je spojením 185 pôvodnej stavby a 158 m² prístavby.

Zelené stavby na Slovensku

Zelený dom na Brooks Avenue

Kalifornia je známa svojím príjemným počasím počas celého roka. Tento fakt nahral architektom, ktorí mohli bez obáv viac prepojit exteriér s interiérom pomocou presklených dverí do záhrady. S kalifornským počasím sa však spájajú aj veľké letné horúčavy. Moderný dom sa však nechladí klimatizáciou, ale umeleckým schodiskom spájajúcim prízemie so strešnou terasou, prostredníctvom ktorého prúdi vánok do celého domu. Jednoduchým tienidlom zabraňujúcim ohrievanie interiéru cez veľké okná na prvom poschodí vyriešilo obloženie fasáfy cédrovými lištami.

Ekologické riešenia slovenských moderných domov

Zavlažovanie množstva zelene zabezpečuje zachytená dažďová a recyklovaná voda z domácnosti. Dom je vybavený kombinovaným kotlom, podlahovým kúrením a solárnym panelom. Medzi materiály použité na stavbu tohto ekologického domu patrí aj korok, farby s nízkym obsahom prchavých látok či drevo bez chemickej úpravy. Majitelia domu na Brooks Avenue sa nielenže nemuselt sťahovať z dobrej lokality, ale ešte ušerili na poplatkoch vďaka ekologickým riešenia integrovaným do ich nového moderného domu.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *