Dom Woollahra

Moderný trvalo udržateľný dom s nezvyčajným menom sa nachádza v Sydney. Slovo woollahra znamená v jazyku pôvodných obyvateľov Austrálie tábor, miesto stretnutia alebo miesto na posedenie. Presne tak by mala pôsobiť aj tento dom. Podľa slov samotných architektov ide o rodinný dom s uvoľnenou a neformálnou atmosférou, ktorý obklopuje svieža záhrada.

Dom Woollahra

No spočiatku bola atmosféra celkom odlišná. Pozemok domu je v husto zastavanej mestskej časti. Jeho atypický tvar vniesol do práce architektov rôzne obmedzenia. Dom tvoria dve prepojené časti usporiadané tak, aby bol celok správne orientovaný. Do interiéru sa vchádza z lodžie cez malé nenápadné dvere v mieste, kde sa stretávajú dve krídla.

Spoločenské priestory domu sú maximálne otvorené do záhrady. Miestnosť s krbom pôsobí akoby jej chýbala jedna stena. Pri nepriaznivom počasí je možné interiér uzavrieť pomocou posuvných dverí. Za týmito priestormi sa ukrývajú spálne, pracovňa a kúpeľne. Manželská spálňa je umiestnená na druhom poschodí priamo nad obývacou izbou a jedáňou. Je z nej rovnako krásny výhľad do záhrady s vylepšením v podobe posuvných okien a okeníc.

Orientácia a návrh domu prispeli k maximalizácii tepelných ziskov a minimalizácii tepelných strát. Žalúzie, okenice a previsy slúžia na reguláciu slnečného svetla. Materiály boli vyberané na základe ich schopnosti absorbovať a skladovať teplo. Tehlovú fasádu dopĺňa drevené obloženie, oceľ a tónovaný betón. Zvolené materiály sú zároveň nenáročné na údržbu.

Dom Woollahra

Zdroj

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *